Arcybiskup Reggio Calabria Giuseppe Fiorini Morosini zapowiada, że nie będzie żadnych kompromisów Kościoła z mafią, ani podporządkowania się jej mentalności. W ten sposób uargumentował swoją propozycję czasowej rezygnacji z praktyki udziału ojców chrzestnych w sakramentach.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ordynariusz archidiecezji w Kalabrii, mateczniku najpotężniejszej włoskiej mafii 'ndranghety wyjaśnił, że list z propozycją odstąpienia od obecnej tradycji wystosował najpierw do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Otrzymał stamtąd odpowiedź, że takie rozwiązanie jest nie do zrealizowania, gdyż - jak argumentowano - godziłoby ono także w uczciwe osoby uczestniczące na przykład w sakramencie bierzmowania nastolatków.

Ponadto, przypomniano, oznaczałoby to zawieszenie przepisów kościelnych. Lepiej zatem, stwierdził Sekretariat Stanu, aby z propozycją tą wystąpili wszyscy biskupi z Kalabrii.

Arcybiskup Morosini zwrócił uwagę na niebezpieczne zjawisko posługiwania się przez mafię symbolami religijnymi oraz udziału w sakramentach, co jego zdaniem jest swoistym "oczyszczaniem się" przed wspólnotą i zarazem ostentacyjnym podkreślaniem więzów rodzinnych.

'Ndrangheta oparta jest w zasadniczy sposób na ścisłych więzach między rodzinami i więzach krwi - zauważył hierarcha z Kalabrii. Dlatego jego zdaniem należałoby na kilka lat zawiesić zwyczaj obecności ojców chrzestnych w ceremoniach udzielania sakramentów. Mogliby ich, jak uważa, zastąpić katecheci.

Zdaniem kościelnego dostojnika otworzyłoby to drogę "nowej mentalności".

Kalabryjscy mafiosi, podobnie jak ci z Sycylii i okolic Neapolu, mają zwyczaj afiszować się swą wiarą. Ich klany udają się nawet na wspólne pielgrzymki do sanktuariów.

(abs)