Prezydent Rosji Władimir Putin na dorocznej telekonferencji z obywatelami wyraził nadzieję, że w przyszłości będzie mógł wskazać osobę godną tego, by stanąć na czele Rosji. Tłumaczył, że powinien "dać rekomendacje" pretendentom do urzędu prezydenta państwa.

Moja odpowiedzialność polega na tym, by dać rekomendacje tym osobom, które będą pretendować do urzędu prezydenta. Tak dzieje się we wszystkich krajach świata - powiedział Putin.

Dodał następnie: Oczywiście, nadejdzie czas i - mam nadzieję - będę mógł powiedzieć, że taki czy inny człowiek, moim zdaniem, jest godzien tego, by stanąć na czele takiego wspaniałego kraju, jak nasza ojczyzna - Rosja.

Na środowej telekonferencji Putin zaznaczył, że "nie ma ludzi niezastąpionych".

Przekonywał także, że pierwszy prezydent Rosji Borys Jelcyn "nie przekazywał mu władzy" przed dwudziestu laty, a że został p.o. prezydenta zgodnie z prawem, jako ówczesny premier Rosji.

Putin poprze Jedną Rosję

Prezydent powiedział też, że ma zamiar poprzeć rządzącą partię Jedna Rosja w trakcie kampanii wyborczej przed wrześniowymi wyborami do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji).

Byłem twórcą tej partii, więc popieram ją i mam zamiar ją poprzeć w trakcie kampanii wyborczej - powiedział Putin. Rosyjski prezydent formalnie nie należy do Jednej Rosji.

Gospodarz Kremla przekonywał także, że kończąca kadencję Duma Państwowa pracowała na dobrym poziomie, uwzględniając to, że deputowani obradowali w warunkach pandemii koronawirusa.

Wybory do Dumy odbędą się 19 września. Partia rządząca ma od dłuższego czasu niskie notowania. Putin wziął udział w jej niedawnym zjeździe i osobiście wskazał kandydatów na najwyższe miejsca na jej liście wyborczej. Wymienił m.in. ministrów obrony i spraw zagranicznych, Siergieja Szojgu i Siergieja Ławrowa.

Putin zaszczepiony Sputnikiem

Prezydent Rosji przyznał także, że został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi preparatem Sputnik V.

Wyszedłem z założenia, że potrzebuję jak najdłuższej ochrony (przed koronawirusem) i podjąłem decyzję o zaszczepieniu się Sputnikiem V. Co więcej, nasze siły zbrojne są zaszczepione Sputnikiem V, a ja nadal jestem ich zwierzchnikiem - powiedział Putin.

Mówiąc o reakcji na szczepienie prezydent Rosji powiedział, że po drugiej dawce miał gorączkę, ale następnego dnia mu przeszło.