​Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w orędziu do Zgromadzenia Federalnego (obu izb parlamentu Rosji), że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie otwarty ruch samochodowy przez most na Krym. Rosja zaczęła budować most po aneksji Krymu w 2014 roku. Putin wygłasza orędzie w moskiewskim Maneżu przed zgromadzonymi tam parlamentarzystami, urzędnikami państwowymi i gubernatorami regionów Rosji. Rosyjski prezydent poinformował także, że Rosja rozpoczęła aktywną fazę testów nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat.

W orędziu, które postrzegane jest jako program jego kolejnej kadencji prezydenckiej po wyborach 18 marca, Putin zapowiedział podwojenie wydatków na remont i budowę dróg w ciągu najbliższych sześciu lat. 

Obiecał także m.in. wzrost tempa budowy i dostępności nowych mieszkań. 

Putin: Rosja dba o swoje interesy w Arktyce

Realizacja projektów w Arktyce i wzmacnianie tam infrastruktury transportowej i wojskowej pozwoli Rosji zadbać o swoje interesy w tym strategicznie ważnym regionie - powiedział Putin w orędziu. 

Nasza flota arktyczna była, pozostaje i będzie najpotężniejsza na świecie - powiedział Putin, występując przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli dwiema izbami parlamentu Rosji.

Nowa faza testów rakiety balistycznej

Rosja rozpoczęła aktywną fazę testów nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat - poinformował prezydent Rosji. Rakieta ta zastąpi dotąd najpotężniejszy rosyjski międzykontynentalny pocisk balistyczny Wojewoda.

Informując w orędziu do Zgromadzenia Federalnego o nowej broni, Putin zapewnił, że nie są dla niej groźne "żadne systemy obrony przeciwrakietowej, nawet perspektywiczne".

Prezentując nowe, tworzone w Rosji rodzaje uzbrojenia, Putin przypomniał, iż Rosja ostrzegała wcześniej USA, że będzie podejmować kroki w odpowiedzi na rozwijanie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Putin przyznał także, że przeprowadzono testy pocisku manewrującego z "napędem nuklearnym", który ma mieć nieograniczony zasięg i może "obejść systemy obrony przeciwrakietowej". Nikt na świecie nie ma nic podobnego - mówił prezydent Rosji.

Putin poinformował również o innych rodzajach broni opracowanej lub przetestowanej przez Rosję, jak pociski ponaddźwiękowe oraz podwodny bezzałogowy pojazd zdolny do przenoszenia ładunku jądrowego, coś w rodzaju podwodnego dronu.

(ph, az)