Prezydent Timoru Wschodniego Jose Ramos-Horta, laureat pokojowej nagrody Nobla z 1996 roku, został ranny w brzuch z broni palnej podczas ataku rebeliantów na jego dom. Jego stan lekarze określili jako bardzo poważny lecz stabilny.

Do ataku doszło około godziny czwartej rano czasu lokalnego. Napastnicy ostrzelali dom prezydenta na przedmieściach Dili z dwóch samochodów, zabijając jednego z ochroniarzy. Rzecznik armii Domingos da Camara powiedział, że podczas ataku zginął przywódca rebeliantów Alfredo Reinado.

Telewizja timorska podała, że próbę ataku podjęto też na dom premiera Xanany Gusmao. Dom ostrzelano, ale nikt nie ucierpiał.

W 2006 roku w wyniku walk między frakcjami armii zginęło w Timorze Wschodnim ponad 30 osób, a ponad 100 tys. musiało opuścić swoje domy. Chociaż pokój po zamieszkach, które wywołały powszechny chaos w kraju, został przywrócony, to nadal dochodziło do starć zbrojnych.

Timor Wschodni, była kolonia portugalska, został w 1975 roku zbrojnie przyłączony do Indonezji. Od 1999 roku, po referendum w sprawie niepodległości, przez trzy lata pozostawał pod tymczasową administracją ONZ. W 2002 uzyskał niepodległość.