Prezydent Korei Południowej Pak Kyn Hie (Park Geun Hie) porównała do morderstwa działania załogi promu Sewol, który w ubiegłym tygodniu zatonął w morzu z setkami osób na pokładzie.

Katastrofa promu: Kapitan aresztowany

Władze Korei Południowej aresztowały kapitana promu, który zatonął w środę w Cieśninie Koreańskiej. Li Czon Sok podejrzany jest o zaniedbanie obowiązków i pogwałcenie prawa morskiego. czytaj więcej

Działania kapitana i niektórych członków załogi są całkowicie niezrozumiałe, nie do przyjęcia i równoznaczne z morderstwem - oświadczyła podczas spotkania z innymi południowokoreańskimi politykami.

Nie tylko ja, ale wszyscy obywatele Korei Południowej, mają złamane serce, są w szoku i pełni złości
- powiedziała południowokoreańska przywódczyni.

Najnowszy bilans ofiar mówi o 59 zabitych i 243 zaginionych. Z prowadzonego przez koreańskie urzędy dochodzenia wynika, że kapitan Li Czon Sok (Lee Joon-seok) do ostatniej chwili zwlekał z ewakuacją pasażerów i opuścił statek, gdy na pokładzie znajdowały się jeszcze setki ludzi.

To całkowicie nie do wyobrażenia, zarówno z punktu widzenia prawa, jak i moralności!
- oświadczyła Park. Dodała, że śledztwo dotyczy wszystkich zaangażowanych stron, a więc inspektorów ds. bezpieczeństwa, jak i armatora.

Kapitana Li oraz dwóch oficerów policja aresztowała w sobotę. W poniedziałek prokuratura podała, że zatrzymano kolejnych czterech członków załogi od zarzutem niezapewnienia ochrony pasażerom. 

(jad)