Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w konsulacie RP w Nowym Jorku z przedstawicielami organizacji żydowskich. Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego nie rozmawiano o kwestiach majątkowych.

Nie było mowy o kwestiach majątkowych. Rozmówcy zgodzili się, że dzisiaj wielka odpowiedzialność leży po stronie środowisk, którym zależy na dobrych relacjach polsko-żydowskich, tak aby debata nie była zdominowana przez postawy skrajne po każdej ze stron, które ostatnio się pojawiły - przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w ubiegłym tygodniu ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

Para prezydencka złoży kwiaty pod pomnikiem Katyńskim w Jersey City. 

Zapowiedź burmistrza Stevena Fulopa czasowego usunięcia pomnika i przechowania go w Departamencie Prac Publicznych w związku z projektem stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie ten monument, wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie. W ramach wypracowanego ostatecznie, kompromisowego rozwiązania, pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

Polonia w Jersey City: W Pomniku Katyńskim nie ma prochów pomordowanych w Katyniu

W Pomniku Katyńskim w Jersey City w stanie Jersey na wschodzie USA nie ma żadnych prochów pomordowanych w Katyniu, lecz ziemia z Cmentarza Katyńskiego - oświadczyła tymczasem na swej stronie internetowej polonijna organizacja Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej.

"W związku z krążącymi błędnymi informacjami, Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej oświadcza, że w pomniku Katyńskim przy 2 Exchange Pl. w Jersey City, nie znajdują się ŻADNE prochy pomordowanych w Katyniu, a jedynie ZIEMIA z cmentarza Katyńskiego, przywieziona przez Stanisława Paszula w 1990 r. Ziemia, jako element symbolicznie łączący nasz pomnik z +Golgotą wschodu+, została umieszczona wewnątrz pomnika" - brzmi oświadczenie Komitetu.

(j.)