Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiadomił opinię publiczną o swych zarobkach. Umieścił na Facebooku kopię swego "paska", pokazującą, że szef rządu dostaje co miesiąc zaledwie 15 tysięcy szekli (4,2 tys. USD) netto.

Netanjahu informuje na tym portalu społecznościowym, że w związku z wysuwanymi publicznie żądaniami zdecydował się na "całkowitą przejrzystość" w kwestii swoich zarobków. Uczynił to w czasie, gdy wielu przedstawicieli najwyższych władz Izraela i tamtejszych parlamentarzystów głośno domaga się podwyżek.

Izraelskie media natychmiast uznały inicjatywę premiera za chwyt reklamowy, ale komentatorzy przyznają, że zaskoczyły ich zarobki Netanjahu, tak skromne w porównaniu z tym, co dostają inni światowi przywódcy. Przypomina się, że premier Singapuru Lee Hsien Loong zarabia rocznie (w przeliczeniu) 2,18 miliona USD; w lipcu zeszłego roku zajął on pod tym względem pierwsze miejsce na świecie w rankingu opublikowanym przez "The Economist".

Z grudniowego paska Netanjahu wynika, że brutto premier Izraela zarabia ok. 44 tys. szekli. Suma ta szybko topnieje jednak po odliczeniu podatków, składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także 11590 szekli za opancerzony samochód.