"Koniec melodramatu w Pałacu Elizejskim!", "Francja nie ma już Pierwszej Damy!" - to tytuły nadsekwańskiej prasy, która komentuje oficjalne rozstanie się prezydenckiej pary w związku z romansem prezydenta Francois Hollande’a z paryską aktorką Julie Gayet.

Prasa twierdzi, że to Francois Hollande postanowił opuścić swoją dotychczasową partnerkę życiową Valerie Trierweiler. Pierwsza Dama odmówiła podpisania wspólnego komunikatu o ich rozstaniu. Według nieoficjalnych informacji, Trierweiler była gotowa wybaczyć Hollande’owi niewierność i powrócić do Pałacu Elizejskiego, ale szef państwa tego nie chciał. Uznał, że ich nieformalnemu związkowi należy położyć kres, bo było pomiędzy nimi zbyt dużo kłótni.

Trierweiler zmuszona została do opuszczenia prezydenckiej rezydencji La Lanterne w Wersalu i spędziła noc w swoim prywatnym mieszkaniu w Paryżu. Hollande nie wziął z Valerie Trierweiler ślubu, ale miała ona w Pałacu Elizejskim swoje biuro i opłacanych z kas państwowych doradców.

Prezydent Francois Hollande poinformował w sobotę "o zakończeniu wspólnego pożycia" z Valerie Trierweiler. Tym samym przestała ona pełnić rolę Pierwszej Damy Francji. Szef państwa zakomunikował swą decyzję dwa tygodnie po tym, jak tygodnik "Closer" ujawnił jego romans z aktorką Julie Gayet. Trierweiler - wstrząśnięta niewiernością prezydenta trafiła wtedy na ponad tydzień do szpitala. Według lekarzy doznała "silnego wstrząsu emocjonalnego". Jej bliskie otoczenie twierdzi, że po kłótni z prezydentem zażyła "kilka pigułek uspokajających za dużo", ale nie próbowała popełnić samobójstwa.

Romans trwa dwa lata?

Bulwarówka "Closer" twierdzi, że romans prezydenta Francji z 41-letnią paryską aktorką Julie Gayet trwa już od dwóch lat - miał się rozpocząć jeszcze przed ostatnimi wyborami prezydenckimi. Gayet zaskarżyła tabloid do sądu. Kochanka szefa państwa żąda 50 tysięcy euro odszkodowania.

Trierweiler jest partnerką życiową Hollande'a od 2007 roku, kiedy rozstał się z dawną socjalistyczną kandydatką na urząd prezydenta Segolene Royale, z którą ma czworo dzieci. Związek, który trwał ponad ćwierć wieku, rozpadł się po odkryciu przez Royal romansu jej partnera z Trierweiler. Hollande zapewniał wtedy, że Valerie Trierweiler jest "kobietą jego życia".

(abs)