Czterech ubiegających się o azyl Afgańczyków zostało skazanych przez grecki sąd na 10 lat więzienia za podpalenie obozu uchodźców Moria na wyspie Lesbos we wrześniu 2020 r. Był to największy obóz uchodźców w Europie.

W procesie toczącym się przed sądem na wyspie Chios młodzi mężczyźni byli oskarżeni o podpalenie, spowodowanie zagrożenia życia i członkostwo w grupie przestępczej.

Sąd uznał, że są winni podpalenia - powiedział agencji AFP adwokat oskarżonych. Zapowiedział odwołanie się od wyroku.

W oddzielnym procesie w marcu sąd dla nieletnich na Lesbos skazał za podpalenie Morii na pięć lat więzienia dwóch Afgańczyków, którzy w momencie wybuchu pożaru mieli 17 lat.

Prawnicy skazanych uważają, że zakończony proces nie był sprawiedliwy, a trzech sądzonych w momencie aresztowania było nieletnimi, ale nie zostało to uwzględnione przez greckie władze.

Obydwa procesy opierały się w dużej mierze na zeznaniach innego poszukującego azylu Afgańczyka, który zidentyfikował całą szóstkę jako podpalaczy. Nie był on obecny na procesach.

Skazani uważają, że zostali wskazani przez wyznającego sunnizm Pasztuna jako podpalacze, ponieważ należą do szyickiej mniejszości Hazarów. Ten lud jest często prześladowany w Afganistanie - przypomina AFP.

Wśród innych świadków oskarżenia znajdowali się też policjanci, wezwani na miejsce strażacy i członkowie działających w obozie organizacji humanitarnych - pisze agencja.

Dwa pożary doszczętnie zniszczyły we wrześniu 2020 r. obóz Moria, w którym przebywało ponad 10 tys. uchodźców i migrantów. W izolowanym przez wiele miesięcy z obawy przed epidemią Covid-19, przepełnionym obozie, w którym panowały bardzo złe warunki sanitarne, często dochodziło do przemocy między rywalizującymi grupami - zaznacza AFP.