Gdzie ukrywa się Muammar Kaddafi? Odpowiedzi na to pytanie nie znają libijscy powstańcy. Rządy Francji i Wielkiej Brytanii również twierdzą, że nie mają na ten temat żadnych informacji. Według nadsekwańskich mediów, które powołują się na paryskich ekspertów, dyktator mógł wyjechać z Trypolisu.

Francuscy specjaliści podkreślają, że jakość techniczna ostatniego nagrania dźwiękowego Kaddafiego, w którym apelował do mieszkańców Trypolisu o obronę stolicy przed oddziałami rebeliantów, była dosyć słaba.

Kontrastuje to z dobrą jakością nagrań poprzednich odzew dyktatora. Według części ekspertów świadczyć to może, że Muammar Kaddafi opuścił swoją rezydencję w Trypolisie i nie ma już odpowiedniego sprzętu nagrywającego.

Nie można oczywiście wykluczyć, że ukrywa się on wciąż w bunkrze pod rezydencją, której bronią czołgi. Specjaliści zastanawiają się jednak, czy pod gmachem nie ma również podziemnego tunelu, przez który dyktator mógł uciec.

Waszyngton sądzi, że Kaddafi wciąż przebywa w Libii

Kaddafi wciąż przebywa w Libii - poinformował rzecznik Pentagonu pułkownik Dave Lapan. Nie chciał jednak podać żadnych szczegółów.

Również południowoafrykańskie MSZ zdementowało plotki, jakoby dyktator ubiegał się o azyl w tym kraju, a samoloty RPA były już w drodze do Trypolisu, by go przetransportować.

Specjaliści przypuszczali, że Kaddafi może szukać schronienia u prezydenta Hugo Chaveza. W zeszłym tygodniu pojawiły się plotki, że wenezuelski samolot tankował w Trypolisie, a dyktator może w ten sposób szukać drogi ucieczki.

Kaddafiego poszukują zarówno powstańcy, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Po raz ostatni był widziany 12 czerwca kiedy spotkał się z prezydentem Międzynarodowej Federacji Szachowej, Kirsanem Ilumżynowem. Powstańcy schwytali już trzech synów Kaddafiego.