Borys Niemcow został pochowany na cmentarzu Trojekurowskim. To jedna z najbardziej prestiżowych nekropolii w Moskwie. Są tam pochowani m.in. Anna Politkowska, dziennikarka niezależnej "Nowej Gaziety" krytykująca Władimira Putina, zastrzelona w październiku 2006 roku na klatce schodowej swojego domu w centrum stolicy Rosji, a także reporter dziennika "Moskowskij Komsomolec" Dmitrij Chołodow, zamordowany w październiku 1994 roku również w centrum Moskwy. Wcześniej w Centrum Sacharowa odbyła się świecka uroczystość żałobna. Hołd zabitemu opozycjoniście złożyły tysiące ludzi, w tym politycy, dyplomaci, obrońcy praw człowieka, twórcy kultury, naukowcy i zwykli mieszkańcy Moskwy. Kolejka tych, którzy przyszli pożegnać Niemcowa, ciągnęła się na ponad kilometr.

Borys Niemcow został pochowany na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie /YURI KOCHETKOV /PAP/EPA
Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :

15:49

Borys Niemcow został pochowany na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina i bliscy. Dziennik "Wiedomosti" relacjonuje, że na pogrzebie obecnych było około 600 osób, z czego jedną trzecią stanowili dziennikarze.

Na grobie złożono dziesiątki wieńców ze wstęgami w barwach narodowych Rosji.

13:44

Sejm uczcił pamięć zamordowanego krytyka Kremla Borysa Niemcowa. W jednogłośnie przyjętej uchwale posłowie wyrazili oczekiwanie, że okoliczności śmierci rosyjskiego opozycjonisty zostaną wyjaśnione, a sprawcy nie pozostaną bezkarni.

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej głęboko poruszony zabójstwem czołowej postaci rosyjskiej opozycji łączy się w żalu i smutku z rodziną, przyjaciółmi oraz wszystkimi, którym bliskie są idee wolności, demokracji i pokoju" - napisano w uchwale Sejmu, przyjętej przez aklamację.

"Oczekujemy, że okoliczności śmierci Borysa Niemcowa zostaną wyjaśnione, a sprawcy nie pozostaną bezkarni" - podkreślili posłowie w uchwale.

12:57

Odmowa wjazdu do Rosji przedstawicielom UE i krajów członkowskich, którzy mieli zamiar wziąć udział w pogrzebie Borysa Niemcowa, to jawne złamanie podstawnych zasad - oświadczyła rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznych Maja Kocijanczicz. Według niej, takie postępowanie rosyjskich władz nie jest zgodne z duchem porozumienia o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją. Unia oczekuje od Rosji "maksymalnej przejrzystości", w tym np. publikacji listy osób, objętych zakazem wjazdu do Rosji - dodała Kocijanczicz.

12:29

W moskiewskim Centrum Sacharowa zakończyła się świecka uroczystość żałobna poprzedzająca pogrzeb zastrzelonego Borysa Niemcowa. Gdy trumnę z ciałem zamordowanego polityka wynoszono z Centrum Sacharowa, aby przewieźć ją na cmentarz, obecni klaskali i skandowali: "Bohaterowie nie umierają" i "Rosja będzie wolna".

11:30

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało notę protestacyjną do ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie w związku z odmową wjazdu na teren Rosji marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, który miał udać się na pogrzeb Borysa Niemcowa. Nota została dostarczona do ambasady Rosji. W niej wyrażono protest przeciwko decyzji władz rosyjskich o odmowie wjazdu Borusewicza na teren Rosji. TUTAJ przeczytasz więcej na ten temat.

11:06

Tysiące ludzi przyszły, aby pożegnać Borysa Niemcowa. Kolejka chcących oddać hołd zamordowanemu politykowi ciągnęła się na ponad kilometr.

Niemcow zostanie pochowany na Cmentarzu Trojekurowskim. To jedna z najbardziej prestiżowych nekropolii w Moskwie. Znajduje się w zachodniej części stolicy Rosji, nieopodal autostrady Moskwa-Mińsk-Warszawa.

9:48

Przedstawiciele USA i Unii Europejskiej przybyli do Muzeum i Centrum Społecznego im. Andrieja Sacharowa w Moskwie, aby oddać hołd Niemcowowi. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Federacji Rosyjskiej John F. Tefft wskazał na ogromny szacunek, jakim tego opozycyjnego polityka darzyli prezydent Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry. Amerykański dyplomata ocenił, że Niemcow "reprezentował to, co najlepsze w Rosji".

W imieniu Unii Europejskiej tragicznie zmarłego opozycjonistę pożegnał jej ambasador w FR Vygaudas Uszackas. Określił on Niemcowa jako wybitnego polityka, patriotę Rosji i przyjaciela Unii Europejskiej.

9:27

Zabójcy Borysa Niemcowa zostaną schwytani, jeśli nie przez obecne władze, to przez następne na pewno - oświadczył jeden z liderów opozycji w Rosji, były premier Michaił Kasjanow. Były szef rządu podkreślił, że Niemcow "całe swoje życie poświęcił walce z przemocą, korupcją i bezprawiem". Zabójstwo było odwetem za to, co robił - dodał.

9:24

Przedstawiciel prezydenta - jego doradca Jan Lityński - i wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik oddali hołd Borysowi Niemcowowi, skłaniając głowy nad otwartą trumną z ciałem zamordowanego przywódcy opozycji demokratycznej w Rosji. Pawlik odczytał list marszałka Senatu Bogdana Borusewicza do rodziny, przyjaciół i uczestników uroczystości pogrzebowych Niemcowa. "Zamierzałem przyjechać do Moskwy na pogrzeb Borysa Niemcowa, aby złożyć hołd zamordowanemu, aby powiedzieć, że z takimi reprezentantami rosyjskiego narodu jak Sacharow, Kowalow, Niemcow, którzy kojarzą się z demokratyczną Rosją, chcemy utrzymywać najlepsze stosunki" - napisał Borusewicz, dodając, że przez rosyjskie władze nie został wpuszczony do Rosji.

9:00

Setki ludzi przyszły pożegnać rosyjskiego opozycjonistę. W niewielkim pomieszczeniu centrum Sacharowa wystawiono otwartą trumnę ze zwłokami. Stoją przy niej najbliżsi opozycjonisty - między innymi jego matka i dzieci. Na ścianach powieszono czarno-białe zdjęcia Borysa Niemcowa. Do pomieszczania wchodzą ludzie z kwiatami, płoną świeczki i znicze, na zewnątrz stoi kilkusetmetrowa kolejka. Wśród osób, które przyszły oddać hołd zamordowanemu są głównie jego znajomi, zwolennicy i współpracownicy. Przyjechał też amerykański ambasador.

8:50

W tym symbolicznym dla rosyjskiej opozycji miejscu na widok publiczny wystawiona została otwarta trumna z ciałem polityka. Ostatni hołd przyszły mu oddać setki ludzi - politycy, dyplomaci, obrońcy praw człowieka, twórcy kultury, naukowcy i zwykli mieszkańcy Moskwy.

(j.)