Na Kubie wylądował po raz pierwszy od pół wieku samolot pasażerski, który przyleciał bezpośrednio z Portoryko. Na pokładzie było dwudziestu pasażerów, w większości przedsiębiorców. Nie wiadomo, czy oznacza to wznowienie regularnej komunikacji powietrznej z tym krajem.

Tymczasem towarzystwo lotnicze Cuba Travel Services (CTS), które wyczarterowało samolot na ten rejs, oświadczyło, że zainaugurowało nim regularną komunikację z Portoryko, która rozpocznie się 1 listopada.

Rzeczniczka CTS Elisa Cabezas nazwała to "wielkim ułatwieniem", ponieważ dotąd Portorykańczycy latający na największą wyspę Antyli musieli podróżować z przesiadkami na lotniskach w Panamie i Miami lub Santo Domingo.

W styczniu tego roku prezydent USA Barack Obama zaaprobował pewne złagodzenie trwającej od pół wieku blokady Kuby, zwłaszcza jeśli chodzi o podróże artystów, naukowców, przedstawicieli Kościołów.

Według oficjalnych danych w 2010 roku na Kubę podróżowało 63 000 obywateli USA w porównaniu z 52 500 w 2009 roku i 41 900 w 2008 r.

Liczby te nie obejmują 350 000 obywateli USA kubańskiego pochodzenia, którzy odbyli podróże na Kubę w ubiegłym roku.