Ktoś zrobił ci przykrość? Czujesz się upokorzony? Być może ulgę przyniesie tabletka przeciwbólowa. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kentucky, takie środki mogą uśmierzać nie tylko fizyczny, ale i psychiczny ból.

Odkrycie opiera się na wcześniejszych badaniach pokazujących, że zranione uczucia, upokorzenie, czy urażona duma bolą równie mocno jak fizyczne dolegliwości. Pomysł, że można je łagodzić przy pomocy zwykłych środków przeciwbólowych wydaje się być naturalnym. Jednak nikt wcześniej tego mechanizmu nie sprawdzał.

Najnowsze badania potwierdzają, że osoby, którym regularnie podawano paracetamol, słabiej reagowały na sytuacje, w których ich uczucia mogły być narażone na szwank. Takich zmian nie zauważono u tych uczestników eksperymentu, którym podawano placebo.

To odkrycie może pomóc w lepszym zrozumieniu różnych mechanizmów walki z cierpieniem. Naukowcy z Kentucky nie namawiają do łagodzenia swych problemów paracetamolem, wbrew przeciwnie - twierdzą, że dobre układy rodzinne i przyjacielskie działają wciąż bardziej skutecznie. Posłuchaj relacji dziennikarza RMF FM Grzegorza Jasińskiego: