Papież Franciszek przyjął na audiencji kardynała George'a Pella, oczyszczonego przez sąd w Australii z zarzutu pedofilii i zwolnionego po roku z więzienia. To ich pierwsze spotkanie od zakończenia tej sprawy sądowej.

O audiencji poinformowało watykańskie biuro prasowe, nie podając szczegółów.

Media nie wykluczają nawet, że 79-letni kardynał Pell będzie ponownie doradzał papieżowi, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji w Watykanie w związku z zarzutami wobec kardynała Angelo Becciu, dotyczącymi nieprawidłowości finansowych w zarządzaniu funduszami.

W kwietniu australijski Sąd Najwyższy uchylił wymierzony Pellowi wyrok sześciu lat za pedofilię. Po ponad roku kardynał opuścił wtedy więzienie. Był najwyższym rangą dostojnikiem Kościoła skazanym za takie czyny i osadzonym w zakładzie karnym.

Australijski dostojnik został najpierw skazany na sześć lat więzienia przez sądy dwóch instancji za czyny pedofilskie, do jakich miało dojść w 1996 roku, gdy był metropolitą Melbourne. Uznano go za winnego napaści seksualnej na dwóch 13-letnich chórzystów w zakrystii w katedrze. Akt oskarżenia sporządzony został na podstawie zeznań jednego z mężczyzn. Drugi z nich zmarł w 2014 roku z przedawkowania narkotyków. Od początku swojego procesu kardynał Pell powtarzał, że jest niewinny.

Jego obrona argumentowała potem przed Sądem Najwyższym, rozpatrującym odwołanie od wyroku, że nie mogło dojść do napaści na chłopców po niedzielnej mszy w zawsze pełnej wtedy innych osób zakrystii katedry.

George Pell, urodzony w 1941 r. w australijskim Ballarat, był biskupem pomocniczym Melbourne w latach 1987-1996, a następnie do 2001 r. metropolitą tego miasta. W latach 2001-2014 był arcybiskupem metropolitą Sydney, mianowanym kardynałem przez Jana Pawła II. Franciszek mianował go w 2013 roku członkiem Rady Kardynałów, a rok później prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii Stolicy Apostolskiej.