Dwaj astronauci z amerykańskiego promu Endeavour po raz czwarty opuścili Międzynarodową Stację Kosmiczną i wyszli w otwartą przestrzeń, żeby zainstalować 15-metrowy wysięgnik. Był to ostatni spacer kosmiczny podczas lotu, który jest ostatnią misją Endeavoura.

Mike Fincke i Gregory Chamitoff są równocześnie ostatnimi astronautami z załóg promów kosmicznych, którzy wyszli w otwartą przestrzeń. Ostatni spacer załogi Endeavoura ma zakończyć się około godz. 13 czasu polskiego.

Prom Endeavour z sześcioosobową załogą przycumował na stację 18 maja. Ma powrócić na Ziemię 1 czerwca - lądowanie zaplanowano w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Na stację ma jeszcze polecieć 8 lipca wahadłowiec Atlantis i będzie to ostatni lot w ramach amerykańskiego programu lotów promów kosmicznych.

Astronauci Endeavoura sprawdzili już czy ich statek nie ma mikroskopijnych uszkodzeń poszycia, które mogły powstać przez uderzenia mikrometeorytów, a co mogłoby stanowić niebezpieczeństwo podczas powrotu na Ziemię. Eksperci z NASA skończą analizowanie danych na ten temat jeszcze w piątek.