​Parlament Europejski przyjął zalecenia w sprawie ochrony wolności religii lub przekonań. Uzgodniono, że ochrona wolności religii będzie priorytetem Unii Europejskiej. Przyjęty dokument nie zawiera jednak żadnego odniesienia do tego, że w ostatnich latach alarmująco pogorszyła się sytuacja chrześcijan na świecie.

Wytyczne to jednak i tak wielki krok do przodu. Przez bardzo długi czas Unia Europejska lekceważyła problem łamania wolności religijnej głównie z uwagi na uprzedzenia lewicy, która w religii widziała raczej zagrożenie dla praw człowieka niż realizację wolności i praw człowieka - powiedział dziennikarce RMF FM eurodeputowany PiS Konrad Szymański.

Wytyczne będą teraz wskazówką dla europejskiej dyplomacji, jak reagować na prześladowania chrześcijan, którzy są obecnie najbardziej gnębioną grupą religijną na świecie. Należy uznać za sukces, że w ślad za zadaniami wyznaczonymi przez Traktat z Lizbony i pomimo dużych oporów w samym Parlamencie Europejskim, problematyka wolności religijnych została podjęta przez UE - jest to, zatem dobry punkt wyjścia do dalszych prac - powiedział europoseł PO Andrzej Grzyb.

Szacuje się, iż rocznie ginie na świecie od 105 do 170 tysięcy chrześcijan.