Wybory parlamentarne w Rosji, które wygrała partia rządząca Jedna Rosja, charakteryzowały się "licznymi nieprawidłowościami", a zwycięska partia była faworyzowana - wynika z oświadczenia zachodnich obserwatorów, w tym OBWE.

Obserwatorzy OBWE orzekli we wstępnym raporcie, że głosowanie zostało dobrze zorganizowane. Sytuacja pogorszyła się zdecydowanie w trakcie liczenia głosów, podczas którego doszło do wielu nieprawidłowości i manipulacji, w tym do podrzucania głosów do urn. Przypadki te zostały udokumentowane nagraniami video.

Obserwatorzy podkreślili też, że ograniczona była rywalizacja polityczna podczas kampanii przedwyborczej, że brakowało niezależności kierownictwa instytucji wyborczych i mediów.

Dla mnie wybory te były jak gra, w której do rywalizacji dopuszczono jedynie niektórych graczy - powiedziała szefowa misji obserwatorów z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) Heidi Tagliavini.

Po wczorajszych wyborach do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Jedna Rosja wyraźnie prowadzi, uzyskując 49,54 proc. głosów, co przekłada się na 238 mandatów w 450-miejscowej Dumie. W poprzedniej Dumie partia ta posiadała większość konstytucyjną, kontrolując 315 mandatów.