Źródła rządowe w Waszyngtonie potwierdziły, że w marcu prezydent Barack Obama pojedzie na Kubę. Wizyta w Hawanie będzie częścią podróży amerykańskiego przywódcy do Ameryki Łacińskiej. Będzie to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta na Kubie od 88 lat.


USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w odpowiedzi na wzrost napięć z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. W grudniu 2014 roku prezydenci USA i Kuby, Barack Obama i Raul Castro, ogłosili historyczne ocieplenie relacji po ponad 50 latach zimnej wojny amerykańsko-kubańskiej.

Przywódcy obu krajów spotkali się po raz pierwszy w kwietniu ubiegłego roku w Panamie podczas odbywającego się w tym kraju Szczytu Ameryk.

Obama powiedział w jednym z wywiadów, że ma nadzieję odwiedzić Kubę w 2016 roku, ale tylko pod warunkiem, że "poczynione zostaną wystarczające postępy" w relacjach dwustronnych.

Będzie to pierwsza wizyta amerykańskiej głowy państwa na Kubie od 88 lat. W styczniu 1928 roku wyspę odwiedził prezydent John Calvin Coolidge, natomiast w 2011 roku na Kubę pojechał były prezydent USA Jimmy Carter.(dp)