Atak terrorystyczny "samotnego wilka" jest bardziej prawdopodobny w USA niż duży skoordynowany zamach podobny do tego z 11 września 2001 roku - oświadczył prezydent USA Barack Obama. Dodał, że w przededniu obchodów 10. rocznicy ataku na WTC, rząd USA jest w stanie podwyższonej gotowości.

Naszym największym zmartwieniem nie jest obecnie obawa przed dużą akcją terrorystyczną, choć takie ryzyko zawsze istnieje - powiedział Obama. Ryzyko, którego szczególnie się obawiamy to terrorysta w rodzaju "samotnego wilka", ktoś z bronią zdolny przeprowadzić masakrę podobną do tej jaką niedawno widzieliśmy w Norwegii - dodał.

Kiedy ma się do czynienia z jedną osobą, która jest obłąkana albo kieruje się ideologią nienawiści, może ona zrobić dużo szkód i znacznie trudniej jest namierzyć działania takiego "samotnego wilka" - ocenił prezydent USA.

W wywiadzie dla CNN Obama powiedział, że jego rząd w dalszym ciągu zbiera informacje i monitoruje potencjalne zagrożenie terrorystyczne, choć możliwości Al-Kaidy zostały ograniczone po tym jak jej przywódca Osama bin Laden został zabity w maju w Pakistanie przez amerykańskich komandosów.