Burmistrz niemieckiego miasteczka Altena został ugodzony nożem w szyję. Sprawca rzucił się na niego, gdy ten czekał przed budką na swojego kebaba. Policja twierdzi, że był to atak o charakterze ksenofobicznym. Andreas Hollstein jest politykiem znanym ze swojej działalności na rzecz pomocy uchodźcom.

56-letni mężczyzna zaatakował burmistrza Altena, gdy ten kupował kebaba. Podszedł do niego i przyłożył mu nóż do szyi. 5-centymetrowe nacięcie na szczęście okazało się powierzchowne.

Napastnik obrzucił przy tym polityka wyzwiskami i głośno wykrzykiwał, co myśli na temat prouchodźczej polityki Andeasa Hollsteina.

Hollstein zainicjował w liczącym 18 tysięcy miasteczku program "Od uchodźcy do obywatela Altena". Gmina oferuje uchodźcom nie tylko lokal, ale także opiekuna oraz tłumacza i nauczyciela języka niemieckiego.

Projekt ten ma wielu przeciwników. Hollstein już wcześniej mówił o tym, że dostaje maile z pogróżkami.

Na konferencji prasowej Andreas Hollstein zapewniał, że nie zrezygnuje z pomocy uchodźcom. Odmówił też przyjęcia policyjnej ochrony. Daleko nas to nie zaprowadzi, jeśli swoje przeciwne poglądy będziemy wyrażać nienawistnymi czynami - dodawał.

Twierdził, że nie zna osobiście napastnika i że czuł od niego alkohol.

Podziękował natomiast właścicielowi budki z kebabami Ahmetowi Demir, który ruszył mu wraz z synem Abdullahem z pomocą i odepchnął napastnika.

(j.)