Rosyjska grupa motocyklowa Nocne Wilki nie zgłosiła się dotąd do niemieckich placówek konsularnych z prośbą o niemiecką wizę - poinformowała w piątek zastępczyni rzecznika niemieckiego MSZ Sawsan Chebli. Dodała, że Berlin nie posiada informacji o osobach zamierzających uczestniczyć w rajdzie. Członkowie tego nacjonalistycznego gangu motocyklowego chcą pod koniec kwietnia przejechać trasą Moskwa-Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Rzecznik niemieckiego MSW Tobias Plata podał natomiast, że rząd niemiecki jest "zasadniczo" poinformowany o planowanym rajdzie, a kompetentne władze będą się mu dokładnie przyglądać.

Władze Berlina informowały wcześniej, że dostały e-maila ws. przejazdu przez miasto 9 maja kolumny kilkudziesięciu pojazdów. Ministerstwo rozwoju niemieckiej stolicy, właściwe w tej sprawie, zapowiedziało jednak, że decyzję ws. pozwolenia na przejazd podejmie dopiero po złożeniu formalnego wniosku.

Rzecznik resortu Martin Pallgen powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że ministerstwo dostało pocztą elektroniczną zapytanie od osoby prywatnej, dotyczące warunków pozwolenia na przejazd przez Berlin 9 maja kolumny 60 pojazdów. Jak wyjaśnił, w mailu, który został wysłany z Nadrenii Północnej-Westfalii, nie było mowy o Nocnych Wilkach ani o rodzaju pojazdów mających uczestniczyć w rajdzie. Źródło w berlińskim ratuszu potwierdziło jednak agencji, że chodzi najprawdopodobniej o rosyjski klub motocyklowy, a autor maila jest osobą podstawioną.

Wcześniej "Die Welt" podał, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela władz bezpieczeństwa, że Nocne Wilki nie dostaną zgody na przejazd przez Berlin na cmentarz żołnierzy radzieckich w Treptower Park.

Treptower Park jest największą sowiecką nekropolią w Berlinie. Centralnym punktem jest 11-metrowy pomnik żołnierza niosącego uratowane dziecko i opierającego miecz na roztrzaskanej swastyce. Na cmentarzu pochowanych jest 5 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Berlin.

W programie Nocnych Wilków jest też Karlshorst - miejsce podpisania przez Wehrmacht kapitulacji z przedstawicielami ZSRR.

Nocne Wilki to nacjonalistyczny klub motocyklowy. Poparł m.in. aneksję Krymu przez Rosję. Lider zespołu Aleksandr Załdostanow "Chirurg", zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, znajduje się na amerykańskiej liście osób objętych zakazem wjazdu do USA.

Pod koniec kwietnia, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, Nocne Wilki zamierzają przejechać z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę i Torgau do Berlina.

(edbie)