W Wiecznym Mieście o ponad 40 procent wzrosła liczba wezwań karetek pogotowia do ludzi, którzy mdleją na ulicach i w domach. Wielu z nich, to turyści, spacerujący godzinami w upale i nie zdający sobie sprawy z tego, czym grozi odwodnienie organizmu i długie przebywanie na słońcu. W wielu miastach ochotnicy Obrony Cywilnej rozdają butelki z wodą na stacjach metra i w muzeach.
Lekarze przestrzegają, że fala gorąca może być śmiertelnie niebezpieczna dla osób starszych i dzieci. Często razem z temperaturą rośnie zdenerwowanie i irytacja, co grozi depresją, atakami paniki i szału.