Unia Afrykańska zaprotestowała przeciw wypowiedzi szefa MSW Włoch, wicepremiera Matteo Salviniego, który użył słowa "niewolnicy" mówiąc o migrantach z Afryki. Organizacja z siedzibą w stolicy Etiopii Addis Abebie wezwała Salviniego, by wycofał się z tych słów.

W oświadczeniu opublikowanym na swej stronie internetowej Unia Afrykańska wyraziła "konsternację" z powodu słów Salviniego, wypowiedzianych w piątek na konferencji UE w Wiedniu. Mówił on tam, że Włochy nie chcą, aby młodzi Afrykanie "zastąpili" młode pokolenia w ich kraju i dodał: "Nie potrzebujemy nowych niewolników".

Media opublikowały nagranie tej wypowiedzi, w trakcie której doszło też do ostrej wymiany zdań między Salvinim a szefem dyplomacji Luksemburga Jeanem Asselbornem.

Unia Afrykańska prosi włoskiego wicepremiera, by wycofał się ze swych pogardliwych stwierdzeń na temat afrykańskich migrantów - głosi nota, przytoczona przez włoskie media. Unia zaapelowała następnie do władz Włoch, by wzięły przykład z innych krajów UE, takich jak Hiszpania, które udzielają pomocy i wsparcia migrantom.

Organizacja zwróciła następnie uwagę na to, że "emigracja z Włoch w ostatnich dwóch stuleciach była najważniejszym przykładem masowej migracji we współczesnej historii Europy" i przypomniała, że od XIX do końca XX wieku Italię opuściło 26 milionów osób.

Salvini w ostatnich dniach już wyjaśniał, że nie porównał migrantów do niewolników. W komunikacie jego biura prasowego podkreślono, że "koniecznie trzeba stanowczo zdementować niektóre relacje międzynarodowej prasy, według których minister Salvini nazwał 'niewolnikami' afrykańskich imigrantów".

Jak łatwo można to sprawdzić na licznych nagraniach wideo i w wypowiedziach ministra, Salvini nigdy nie obraził Afrykanów, lecz skrytykował ideę, by sprowadzać ich do Europy po to, aby zmuszać ich do pracy i życia w warunkach takiego poniżenia, które przypominają właśnie niewolnictwo - oświadczyło MSW w Rzymie. Podkreśliło, że wymowa tej wypowiedzi była dokładnie inna niż ta podana przez część prasy.

Komentując w środę na konferencji w MSW w Rzymie oświadczenie Unii Afrykańskiej Salvini powiedział: "Nie mam za co przepraszać" i zdementował, jakoby dokonał porównania między imigrantami a niewolnikami. To była wypowiedź w obronie migrantów, których niektórzy chcą wykorzystywać jako niewolników - zaznaczył.

(ł)