Na północnym zachodzie Wyspy Południowej (największej wyspy Nowej Zelandii) morze wyrzuciło na brzeg prawie 200 zabłąkanych grindwali. Na pomoc ruszyło kilkunastu ratowników, którzy mają sprowadzić je z powrotem do morza.

Ponad 20 ze 198 osobników tego gatunków zginęło, pomimo podjętych do tej pory wysiłków przez ekipy ratunkowe - podaje agencja Associated Press.

Około 80 ratowników i wolontariuszy próbowało przerzucić walenie z powrotem do morza. Jednak z tak dużą liczbą uwięzionych na lądzie zwierząt jest to mozolna praca, która może potrwać nawet kilka dni. Ssaki utknęły w rejonie płycizny Farewell Spit.

Nawet jeśli zwierzęta powrócą do wody, nie ma gwarancji, że przetrwają - mówi jeden z ekspertów.

Grindwal to gatunek walenia z rodziny delfinów oceanicznych o długości sięgającej do 6 metrów. Ich masowe osiadanie na brzegu jest dość powszechne, gdyż są to zwierzęta stadne i pływają w dużych grupach. Jednak eksperci nie potrafią wyjaśnić, dlaczego płyną one w kierunku płytkich i potencjalnie niebezpiecznych dla nich wód. Na plażach Nowej Zelandii w sezonie letnim grzęźnie nawet do 450 waleni.

(abs)