Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że jego Rada Wykonawcza nie utraciła zaufania do szefowej Funduszu Christine Lagarde. Francuski sąd wszczął śledztwo w jej sprawie w związku z tzw. aferą Tapiego. Była minister finansów Francji jest podejrzana o nadużycie władzy.

Rada Wykonawcza jest przekonana, że Christine Lagarde jest w stanie skutecznie wypełniać obowiązki dyrektor zarządzającej - głosi komunikat. Poinformowano w nim także, że przed wyborem Lagarde na stanowisko szefowej Funduszu, rada "dyskutowała sprawę afery Tapiego ze stroną francuską, ale nie "byłoby stosowne komentowanie tej sprawy, którą obecnie zajmuje się francuski wymiar sprawiedliwości". Także zdaniem prawnika Lagarde, dochodzenie nie wpłynie na jej pracę.

Specjalny francuski sąd uprawniony do osądzania ministrów ogłosił swoją decyzję po kilkugodzinnym spotkaniu, na którym analizowano rezultaty wstępnego dochodzenia. Chodzi o przyznanie ogromnego odszkodowania zaprzyjaźnionemu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym biznesmenowi Bernardowi Tapiemu w jego sporze z konsorcjum zarządzającym majątkiem pozostałym po banku Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo francuskie.

Lagarde w czasie przyznania odszkodowania w wysokości 285 mln euro, na drodze polubownej umowy z udziałem resortu finansów, była jego szefową.

Francuska polityk, która w lipcu zastąpiła na stanowisku szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna, zaprzecza stanowczo zarzutom. Według źródła zbliżonego do MFW, Lagarde do połowy sierpnia jest na wakacjach. W tym samym czasie nie pracuje też rada wykonawcza Funduszu, w której zasiadają przedstawiciele 24 państw członkowskich.

Francuska opozycja utrzymuje, że w tej kwestii ówczesna minister finansów złamała procedury, pomagając Tapiemu. Lagarde broni legalności swojej ówczesnej decyzji.