Budowa kolei Turyn-Lyon może stać się "żyłą złota" dla włoskich mafii - ostrzega autor bestsellera "Gomorra", Roberto Saviano. Pisarz zaapelował do rządu Włoch, żeby nie dopuścił do tego, aby gangi przejęły kontrolę nad inwestycją.

W artykule, opublikowanym na łamach dziennika "La Repubblica", Saviano napisał, że w ostatnich latach budowa szybkich kolei we Włoszech jest "narzędziem do szerzenia się korupcji i przestępczości zorganizowanej". Jak podkreślił, przejęcie kontroli nad linią przez mafijne gangi jest bardziej oczywiste od argumentacji, że połączenie zniszczy środowisko naturalne w Alpach.

W jednej sprawie - jak twierdzi Saviano - trzeba zjednoczyć siły: "należy mieć odwagę i uświadomić sobie to, że państwo nie może obecnie zagwarantować tego, iż budowa ta nie stanie się największą kopalnią złota dla mafii".

Autor "Gomorry" uważa, że Włochy są wręcz "bezbronne" i bezradne wobec "agresywnej gospodarki mafijnej" i nie mają żadnych narzędzi prewencji. Pisarz zauważył, że realizacja innych tras szybkiej kolei we Włoszech to historia kumulacji kapitału przez mafijne kartele, działające w sektorze budowlanym.

Artykuł Roberto Saviano to kolejny głos w dyskusji, zdominowanej przez gwałtowne protesty przeciwników kolei w Piemoncie i piątkową deklarację premiera Mario Montiego. Zapowiedział on, że jego rząd zamierza doprowadzić do realizacji inwestycji.