Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która weszła w skład koalicji rządzącej, otrzyma stanowiska wiceprzewodniczącego Sejmu i ministra energetyki. Przewodniczący Akcji, Waldemar Tomaszewski poinformował po spotkaniu liderów koalicyjnych, że jego ugrupowanie będzie też miało stanowisko wiceprzewodniczącego parlamentarnego komitetu praw człowieka i cztery stanowiska wiceministrów: w resortach rolnictwa, transportu, oświaty i kultury.

Osiągnęliśmy minimum, do którego dążyliśmy - powiedział Tomaszewski. Po wyborach umowę koalicyjną zawarły cztery ugrupowania: Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Partia Pracy, Porządek i Sprawiedliwość, a także Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

Litewskie media pozytywnie oceniają udział AWPL w koalicji rządzącej. Zaproszenie AWPL do koalicji jest dla Polski znakiem, że Litwa będzie dążyła do poprawy stosunków dwustronnych - pisze politolog Kestutis Girnius w komentarzu, który zamieścił poniedziałkowy dziennik "Lietuvos Żinios".

Dziennik "Lietuvos Rytas" pozytywnie ocenia przyznanie Akcji Wyborczej stanowiska ministra energetyki. Energetyka jest rzeczywistą dziedziną naszej współpracy z Polską - czytamy w komentarzu Mariusa Laurinavicziusa. Dodaje on, że nie można liczyć na to, że wraz z powierzeniem stanowisk AWPL stosunki z Polską nagle się poprawią. Wypadałoby, żeby Litwa sama wykazała tu inicjatywę - pisze publicysta "Lietuvos Rytas".

Będzie poprawa wzajemnych stosunków?


Litewscy Polacy od lat domagają się m.in. pisowni w dokumentach swych nazwisk w języku polskim oraz dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości na Wileńszczyźnie, gdzie stanowią większość. Do zdecydowanego pogorszenia stosunków polsko-litewskich przyczyniło się przyjęcie przez litewski parlament ustawy o oświacie. Zdaniem Polaków ustawa ta dyskryminuje szkolnictwo polskie na Litwie i zakłada jego likwidację.