Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow w wywiadzie dla "Paris Match" zapewnił, że Moskwa opowiada się za silną i stabilną Europą, mówił o braku dialogu między Rosją a NATO. Uznał też, że obecność wojsk USA w Polsce byłaby naruszeniem porozumienia Rosja-NATO.

Zawsze mówiliśmy, a nie są to puste słowa, że jesteśmy za silną i stabilną Europą. Europą, która sama określa swoją przyszłość i swoich partnerów - oświadczył Ławrow, odpowiadając na pytanie, czy Rosja popiera silną Europę w sytuacji, gdy wiele głosów domaga się od niej własnego systemu obrony w warunkach nieprzewidywalności prezydentury Donalda Trumpa.

Szef rosyjskiej dyplomacji zastrzegł jednak, że nie jest pewien, czy Europa "jest dzisiaj niezależna". Przywódcy europejscy zdali sobie z tego sprawę. Tak jest w przypadku Emmanuela Macrona z jego projektem reformy Unii Europejskiej - dodał.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Macron i inni przywódcy są zdania, że Europa nie może opierać się wyłącznie na USA - tłumaczył Ławrow. Mówi się też o stworzeniu wojskowego Schengen, który umożliwiałby szybsze dostarczanie ciężkiej broni na granice z Rosją. NATO organizuje manewry w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii. Prawem kontrastu manewry Rosji z Chinami odbywały się na Syberii. Polacy wpadli na pomysł zaproszenia amerykańskiego oddziału, co byłoby naruszeniem porozumienia między Rosją a NATO - ocenił.

Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że Rosja z niepokojem śledzi rozwój sytuacji, gdyż chodzi o jej bezpieczeństwo. Zaznaczył, że Moskwa chce autonomicznej i silnej Unii Europejskiej, lecz sprawy bezpieczeństwa nie powinny być rozpatrywane przez UE z NATO za kulisami.


Szef rosyjskiej dyplomacji zarzucił też Stanom Zjednoczonym, że "dolewają oliwy do ognia" w Syrii poprzez tworzenie na wschód od Eufratu, w oparciu o Kurdów, quasi-niezależnego państwa poza legalnymi władzami.

Podkreślił jednocześnie dobrą współpracę Moskwy i Paryża. Przypomniał, że w ubiegłym roku dzięki wspólnej inicjatywie prezydentów Macrona i Władimira Putina doszło do wysłania francuskiej pomocy humanitarnej dla Guty Wschodniej w Syrii przy użyciu rosyjskich środków transportu.

Ławrow odrzucił też w wywiadzie dla francuskiego tygodnika oskarżenia Rosjan o ingerencję w wybory w USA, próbę ataku hakerskiego na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i ataki na agencje antydopingowe.

(mn)