Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohammed ElBaradei został mianowany tymczasowym szefem egipskiego rządu. ElBaradei jest przywódcą opozycji i jej oficjalnym przedstawicielem we wszelkich rozmowach na temat przyszłości Egiptu.

​Tymczasowy prezydent Egiptu rozwiązał izbę wyższą parlamentu

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur rozwiązał zdominowaną przez islamistów wyższą izbę parlamentu Szurę. To kolejna z decyzji nowych władz po odsunięciu dotychczasowego szefa państwa Mohammeda Mursiego. czytaj więcej

Źródło wojskowe powiedziało AFP, że ElBaradei ma być zaprzysiężony w sobotę wieczorem. Z kolei oficjalna agencja prasowa Mena podała, że spotkał się on tego dnia z tymczasowym prezydentem Adlim Mansurem.

To kolejna z decyzji nowych władz po odsunięciu dotychczasowego szefa państwa Mohammeda Mursiego. Przypomnijmy, że w piątek Mansur rozwiązał zdominowaną przez islamistów wyższą izbę parlamentu Szurę.

Prezydent, poza rozwiązaniem Szury, mianował też Mohameda Ahmeda Farida szefem wywiadu. Farid zastąpił Mohameda Raafata Szehatę, który został obecnie doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Mansura.

Islamiści nie akceptują nominacja ElBaradeia

Przedstawiciel islamistycznej Partii Wolności i Sprawiedliwości, do której należał kiedyś odsunięty i zatrzymany przez wojsko prezydent Mursi, powiedział w sobotę, że jego ugrupowanie odrzuca nominację ElBaradeia na premiera. Odrzucamy ten zamach i wszystkie jego następstwa, w tym (nominację) ElBaradeia - powiedział przedstawiciel islamistycznej partii.