Brytyjska królowa Elżbieta II trafiła do szpitala. Monarchini cierpi na ostry nieżyt żołądka i jelit - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham.


Elżbieta II jest leczona w szpitalu króla Edwarda VII w centrum Londynu. Jak podały pałacowe źródła, monarchini jest w znakomitej kondycji psychicznej, ale z uwagi na swe dolegliwości pozostanie pod obserwacją lekarzy od dwóch do trzech dni. W związku z niedyspozycją królowej odwołano wszystkie zaplanowane na najbliższe dni spotkania i wizyty, m.in. wyjazd 86-letniej władczyni do stolicy Włoch, Rzymu. W wyznaczonym na wtorek spotkaniu z posłami Izby Gmin i Parlamentu Europejskiego zastąpi ją następca tronu, książę Walii Karol.

Odwołana wizyta


Pierwsze doniesienia o problemach zdrowotnych królowej pojawiły się w piątek. Wtedy właśnie rzecznik Pałacu Buckingham poinformował, że Elżbieta II odwołała zaplanowaną na sobotę podróż do walijskiego miasta Swansea. Królowa miała wziąć tam udział w wojskowej ceremonii z okazji dnia świętego Dawida, patrona Walii. Jej plany pokrzyżowały jednak dolegliwości żołądkowe. Królowa nie może odwiedzić Swansea, gdyż cierpi na objawy wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego - wyjaśnił rzecznik Pałacu Buckingham. W najbliższych dniach dokona się ponownie oceny stanu jej zdrowia, ale jej wysokość spędza jak zwykle weekend w Windsorze - zapowiedział.

W ubiegłym roku Elżbieta II obchodziła jubileusz 60-lecia swego panowania. Wciąż cieszy się wielką popularnością wśród poddanych. Zazwyczaj nie narzeka na zdrowie. Ostatnim razem trafiła do szpitala dziesięć lat temu.