Kraby nie tylko odczuwają ból, ale także pamiętają ból doznany w przeszłości – dowodzą irlandzcy naukowcy na łamach pisma „Animal Behaviour”. Specjaliści z Uniwersytetu w Belfaście prowadzili badania na krabach pustelnikach, które nie posiadają własnych pancerzy i chronią się w porzuconych muszlach mięczaków.

Naukowcy podczas badań razili kraby prądem o niewielkiej mocy. Zwierzęta wykazywały pewien prób tolerancji na ładunek elektryczny. Kiedy prąd był silniejszy - natychmiast uciekały z muszli; kiedy był słabszy - zostawały jeszcze przez chwilę w środku. Okazało się również, że krabom najtrudniej było opuścić swoje ulubione muszle.

Naukowców szczególnie zainteresowały osobniki, które doznały słabego, podprogowego szoku elektrycznego. Po opuszczeniu schronienia szukały one innej muszli, a kiedy ją znalazły, przez chwilę badały, czy jest bezpieczna. Zdaniem naukowców, oznacza to, że pamiętały o doznanym bólu.

Od dawna trwa debata, czy skorupiaki, takie jak kraby, krewetki czy homary, odczuwają ból - wyjaśnił kierujący badaniami, prof. Bob Elwood z Queen's University w Belfaście. Jak zaznaczył, uważano często, że nie czują one bólu, a jedynie wykazują mechaniczne odruchy w odpowiedzi na bodźce.