Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że Korea Północna w ostatnim czasie zbudowała dwie nowe fregaty. Zdjęcia opublikowano na stronie internetowej amerykańsko-koreańskiego instytutu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie.

Z informacji zamieszczonych na stronie "38 North" wynika, że są to największe okręty jakie marynarka otrzymała od 25 lat. Fregaty mają na swych pokładach lądowiska dla śmigłowców i wygląda na to, że mogą być wykorzystywane do obrony przed okrętami podwodnymi i eskortowania łodzi rybackich. Wyposażone są także w pociski rakietowe do zwalczania jednostek podwodnych - wynika z analizy instytutu.

Fregaty zostały zidentyfikowane na komercyjnych zdjęciach satelitarnych z grudnia 2013 roku i stycznia 2014. Jeden z okrętów znajdował się w stoczni na zachodnim wybrzeżu, a drugi w doku na północnym wschodzie kraju. Na razie nie wiadomo, czy okręty osiągnęły pełną zdolność bojową.

Na stronie internetowej "38 North" publikowane są analizy amerykańsko-koreańskiego instytutu działającego na wydziale stosunków międzynarodowych (School of Advanced International Studies - SAIS) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie. Zamieszczane tam materiały dotyczą głównie sytuacji w Korei Północnej.

(abs)