Korea Północna wystrzeliła dwa pociski krótkiego zasięgu ziemia-powietrze. Spadły do Morza Żółtego u zachodnich wybrzeży tego kraju - poinformowało dziś południowokoreańskie ministerstwo obrony narodowej.

Rzecznik resortu dopytywany przez dziennikarzy, dlaczego informacji tych nie ujawniono wcześniej, wyjaśnił, że zasięg tych rakiet jest relatywnie niewielki.

Dodał, że Seul szuka dowodów na to, czy Korea Północna przygotowuje się do wystrzelenia w najbliższym czasie pocisków balistycznych.

W ostatnich dniach pojawiły się spekulacje, że reżim w Pjongjangu może zdecydować się na taki krok w związku ze zbliżającymi się urodzinami założyciela Korei Północnej Kim Ir Sena lub rozpoczynającą się dziś wizytą amerykańskiego ministra obrony Ashtona Cartera w stolicy Korei Południowej, Seulu. Urodziny Kim Ir Sena przypadają 15 kwietnia.

W ubiegły piątek Korea Północna wystrzeliła kilka pocisków krótkiego zasięgu w związku z odbywającymi się w regionie corocznymi manewrami wojsk Korei Południowej i USA. Potrwają one do 24 kwietnia.

(mpw)