Media na całym świecie odnotowały nieoczekiwaną wizytę przywódcy Korei Północnej w Chinach. Ale to jego żona przykuła największą uwagę internautów. Wzbudziła tak duże zainteresowanie, że w Chinach zablokowano możliwość wyszukiwania jej imienia w sieci.

Wizyta przywódcy Korei Północnej w Pekinie owiana była tajemnicą. Była to wizyta nieoficjalna na zaproszenie prezydenta Chin Xi Jinpinga. Według nieoficjalnych doniesień, miała być przygotowaniem podłoża do spotkania na najwyższym szczeblu: Kim Dzong Una z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.  

Jednak najwięcej wpisów użytkowników Weibo - chińskiego odpowiednika Twittera - dotyczyło towarzyszącym politykom paniom i ich strojom.

Internauci zachwycali się młodziutką żoną Kim Dzong Una - Ri Sol-Ju. Pisali, że jest o wiele ładniejsza i bardziej elegancko ubrana niż Pierwsza Dama Chin Peng Liyuan - pisze "Sky News". To musiało oburzyć chińskie władze, które zablokowały możliwość wyszukiwania Ri Sol-Ju na Weibo.

Na nielicznych opublikowanych zdjęciach z ceremonii powitania północnokoreańskich gości w Pekinie żona Kim Dzong Una ubrana jest w garsonkę koloru beżowego ze stójką, sięgającą kolan spódnicę i buty na wysokich obcasach. Komentatorzy podchwycili, że żona przywódcy koreańskiego reżimu ma świetny wgląd w to, co dzieje się w świecie mody.

Władze Korea Północnej w 2012 roku potwierdziły, że Ri Sol-Ju jest żoną Kim Dzong Una, po tym jak można było ją zobaczyć u jego boku na zdjęciach z koncertu. Przypuszcza się, że ma 28 lat, jest byłą piosenkarką i cheerleaderką. Para ma prawdopodobnie trójkę dzieci.

Ich ślub został szybko zaaranżowany w 2009 roku przez Kim Dzong Ila, który właśnie przeszedł wylew i zaczął przygotowywać syna do przejęcia po nim władzy. Ri Sol-Ju jest córką jednego z dygnitarzy politycznych. Są tacy, którzy twierdzą, że Ri Sol-Ju to pseudonim, który ma uchronić ją przez ujawnieniem prawdziwej tożsamości. Jak pisze BBC, służby specjalne Korei Południowej twierdzą, że kobieta w rzeczywistości nazywa się Hyon Song-wol oraz że w Korei Północnej istnieje piosenkarka Ri Sol-Ju, ale nie jest to kobieta u boku Kim Dzong Una.

Niewiele wiadomo o trójce ich dzieci. W jednym z wywiadów podający się za przyjaciela rodziny amerykański koszykarz Dennis Rodman ujawnił, że środkowe dziecko pary to dziewczynka o imieniu Ju-ae.

(j.)