Bilans ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu An-26 w obwodzie charkowskim na Ukrainie wzrósł do 26. Na miejscu tragedii znaleziono łącznie 25 ciał, jedna osoba zmarła w szpitalu, a jedna jest ranna - podała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Wojskowy samolot transportowy An-26 rozbił się w piątek podczas lądowania pod miastem Czuhujiw.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie. Po pięciu minutach doszło do katastrofy. Lot miał trwać do 22.50, o 20.45 (19.45 w Polsce) samolot rozbił się.


Awaria lewego silnika


Ukraiński minister obrony Andrij Taran powiedział w sobotę, że wstępna przyczyna katastrofy będzie mogła być ustalona po odczytaniu danych z czarnej skrzynki. Rejestratora jeszcze nie znaleziono. Jednocześnie zaznaczył, że możliwe, że samolot zahaczył skrzydłem o ziemię.

Wszystko szło zgodnie z planem, samolot wykonywał loty szkoleniowe dla słuchaczy. Za sterami był pilot instruktor, słuchacze po kolei siadali na prawym fotelu obok, by nabierać nawyków pilotowania i kierowania samolotem - dodał.

Według ministra, maszyna została wyprodukowana w 1977 roku.

Prezydent składa kondolencje

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje po katastrofie samolotu na Ukrainie.  Na Twitterze prezydent napisał: "Łączę się w bólu z Tymi, którzy cierpią. RiP"

W depeszy kondolencyjnej do prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego prezydent Andrzej Duda napisał, że jest poruszony wiadomością o tragicznej w skutkach katastrofie samolotu, na którego pokładzie znajdowali się studenci Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy.

"Składam na Pana ręce, w imieniu Narodu Polskiego i własnym, wyrazy głębokiego współczucia. Zapewniam, że w tych bolesnych chwilach łączymy się w smutku i żałobie z rodzinami ofiar i całym Narodem Ukraińskim" - czytamy.

Kondolencje dla rodzin ofiar i całego narodu ukraińskiego złożył też minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

"Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznej katastrofie ukraińskiego samolotu wojskowego. Składam wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin ofiar i całego Narodu Ukraińskiego" - napisał szef polskiego MSZ.