Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o katastrofie lotniczej w okolicach miasta Czuhujiw w obwodzie charkowskim. Rozbił się samolot Sił Zbrojnych Ukrainy. Zginęły 22 osoby.


Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała, że do katastrofy doszło 2 km od wojskowego lotniska. Samolot spadł i zapalił się

W katastrofie zginęły 22 osoby, a dwie zostały ciężko ranne - podała ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Poszkodowanych przewieziono do szpitala.

Służby ratunkowe przeszukują rozbity wrak maszyny i poszukują innych zabitych i rannych - poinformował wiceszef ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Według niego na pokładzie było 28 osób.

Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, samolotem lecieli słuchacze Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy.

Ze wstępnych informacji wynika, że był to lot szkoleniowy. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w sobotę uda się na miejsce katastrofy.  Biuro prezydenta podało, że był to samolot Sił Zbrojnych Ukrainy.

W związku ze zdarzeniem powołana będzie państwowa komisja, na której czele stanie wicepremier Ołeh Uruskyj.

Andrzej Duda składa kondolencje

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje po katastrofie samolotu na Ukrainie.  Na Twitterze prezydent napisał: "Łączę się w bólu z Tymi, którzy cierpią. RiP"

W depeszy kondolencyjnej do prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego prezydent Andrzej Duda napisał, że jest poruszony wiadomością o tragicznej w skutkach katastrofie samolotu, na którego pokładzie znajdowali się studenci Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy.

"Składam na Pana ręce, w imieniu Narodu Polskiego i własnym, wyrazy głębokiego współczucia. Zapewniam, że w tych bolesnych chwilach łączymy się w smutku i żałobie z rodzinami ofiar i całym Narodem Ukraińskim" - czytamy.

Kondolencje dla rodzin ofiar i całego narodu ukraińskiego złożył też minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

"Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznej katastrofie ukraińskiego samolotu wojskowego. Składam wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin ofiar i całego Narodu Ukraińskiego" - napisał szef polskiego MSZ.