Rząd Ukrainy w poniedziałek wydał zakaz poruszania się dla rosyjskich ciężarówek. Informacja pojawiła się na oficjalnym portalu internetowym Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu tłumaczyli, że to odpowiedź na działania Moskwy, która bezpodstawnie nie zezwala ukraińskim ciężarówkom na przejazdy przez Rosję. Kijów uważa, że rosyjski zakaz przeczy normom Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Do czasu uzyskania wyjaśnień i rozwiązania tego sporu Ukraina czasowo wstrzymuje obowiązywanie zezwoleń tranzytowych wydanych samochodom ciężarowym z rejestracją Federacji Rosyjskiej, co skutkuje czasowym wstrzymaniem przewozów tranzytowych dla pojazdów z Federacji Rosyjskiej przez terytorium Ukrainy - poinformował premier Arsenij Jaceniuk. Domagamy się od Federacji Rosyjskiej niezwłocznej realizacji wymogów WTO i wznowienia tranzytu ukraińskich pojazdów - dodał szef rządu. Jaceniuk podkreślił, że prowadzone są w tej sprawie konsultacje z państwami UE.

Decyzję o zakazie poruszania się rosyjskich ciężarówek po Ukrainie rząd wydał pod naciskiem aktywistów, którzy w czwartek zaczęli blokować samochody w obwodzie zakarpackim, przy granicy ze Słowacją i Węgrami. W niedzielę blokady pojawiły się już w co najmniej dziesięciu regionach kraju, przede wszystkim na granicy Ukrainy z UE i Białorusią. Ich organizatorzy podkreślali, że w związku z brakiem ustaleń o przewozach między Polską a Rosją rosyjscy kierowcy zaczęli wybierać drogę do UE przez Ukrainę. Mówili, że nie mogą spokojnie obserwować, jak Rosjanie zarabiają na tranzycie przez ich kraj, w czasie gdy Moskwa podsyca konflikt z separatystami w Donbasie.

ZAMARŁ RUCH TRANZYTOWY MIĘDZY ROSJĄ A POLSKĄ>>>

W niedzielę w odpowiedzi na blokowanie rosyjskich ciężarówek na Ukrainie ministerstwo transportu w Moskwie wprowadziło zakaz wjazdu do Rosji samochodów ciężarowych z rejestracją ukraińską.

W grudniu Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany. Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 roku były ważne do 31 stycznia br. Polscy przewoźnicy mieli czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

Białoruś: Rosyjskie ciężarówki zawracają z Ukrainy

Rosyjskie ciężarówki zawracają na Białoruś z Ukrainy, gdzie blokują im przejazd działacze ukraińskich organizacji nacjonalistycznych. Z powodu braku porozumienia Rosji z Polską w sprawie przewozów drogowych rośnie kolejka na granicy Białorusi z Litwą.

Rosyjskie ciężarówki, które z powodu zablokowanych tras nie zdołały przejechać przez terytorium Ukrainy, by dostać się do państw UE, wracają na Białoruś - oświadczył w poniedziałek szef Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi Alaksandr Ciszczanka.

Jednocześnie rosną kolejki ciężarówek na granicy z Litwą. W poniedziałek rano na wyjazd z Białorusi czekało ich już 460, zaś na wjazd - 150; w piątek na wjazd na Litwę z Białorusi czekało już nawet około 350 ciężarówek. Kolejek wyjazdowych nie ma na granicy z Łotwą, natomiast na wjazd czeka około 110 samochodów ciężarowych.

(ug)