"Data kanonizacji papieża Jana Pawła II wciąż nie jest ustalona, ale opowiadam się za niedzielą 27 kwietnia" - zadeklarował po powrocie z Rio de Janeiro Stanisław Dziwisz. Kardynał jest przekonany, że niedziela Miłosierdzia Bożego byłaby szczególnie symboliczną datą kanonizacji, która ułatwiłaby też rzeszom pielgrzymów z całego świata podróż do Rzymu.

Krakowski hierarcha wrócił do Krakowa po Światowych Dniach Młodzieży, które w tym roku odbywały się w Rio de Janeiro. Tam papież Franciszek ogłosił, że kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. będzie Kraków.

Pytany o miejsce, w którym odbędą się w Krakowie główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży, kard. Dziwisz powiedział, że i Błonia, i Łagiewniki są za małe na przyjęcie dużej liczby pielgrzymów. Będziemy szukać - podkreślił. Dodał, że w centrum Krakowa na pewno odbędą się różne inicjatywy, ale sądząc po tym, co widział w Rio de Janeiro, należy przygotować godne miejsce dla młodych. Musimy zobaczyć różne miejsca. Są takie w okolicach Krakowa - mówił hierarcha.

Kard. Dziwisz powiedział też, że decyzja co do daty kanonizacji Jana Pawła II zapadnie na konsystorzu 30 września. Ojciec Święty jest bardzo otwarty i chciałby wybrać najlepszą datę - mówił. Według mnie najlepsza jest jednak data wiosenna, bo Ojciec Święty  jest także apostołem Bożego Miłosierdzia - powiedział metropolita. Jak podkreślił, 27 kwietnia to czas, tuż przed długim majowym weekendem, więc pielgrzymi mogliby dłużej zostać w Rzymie.

Metropolita krakowski mówił, że wykluczony jest termin zimowy (we włoskich mediach początkowo padała data 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny), bo kanonizacja jest uroczystością, na którą przybywa wielu pielgrzymów z całego świata - nie wszyscy znajdą zakwaterowanie w hotelach, ważne są też warunki podróży.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce

Papież Franciszek podczas półtoragodzinnej rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu, którym wracał z Rio de Janeiro do Rzymu, jak podała agencja EFE, powiedział, że obecnie rozważanymi datami kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII są: 24 listopada br. lub 27 kwietnia 2014 r.

Kard. Dziwisz rozmawiał z papieżem Franciszkiem na temat jego podróży do Polski. Jak zaznaczył, nie zapadła jeszcze decyzja, jakie miasta poza Krakowem odwiedzi papież. Program wizyty nie został ustalony. Ustalone zostało tylko, że głównym miastem, które będzie gościło młodzież z całego świata i Ojca Świętego, jest Kraków - mówił metropolita krakowski. Dodał, że w 2016 r. przypada 1050. rocznica chrztu Polski i było to akcentowane w zaproszeniu skierowanym do Franciszka, jednak papież jasno powiedział, że przyjeżdża na Światowe Dni Młodzieży.

Według kard. Dziwisza Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych "najwyższej wagi" - od strony religijnej, kulturalnej i artystycznej. To przedsięwzięcie bardzo wymagające - zaznaczył. Metropolita krakowski poinformował, że wkrótce powołany zostanie Komitet Organizacyjny, w którym kurię będzie reprezentował bp Damian Muskus.

Pytany o to, czy podczas wizyty Franciszka w Krakowie będzie msza św. na Błoniach, kardynał powiedział, że nie chce o tym przesądzać, a na budowę ołtarza polowego zabiera się dużo miejsca. Dodał, że bardzo cieszy się z deklaracji pomocy ze strony władz Krakowa i Małopolski, które widzą w ŚDM szansę na promocję miasta i regionu. To szansa także dla całej Polski - uważa kard. Dziwisz. Takie Dni połączą nas z młodzieżą całego świata, więzy ze światem będą jeszcze głębsze, to większe zbliżenie, solidarność, zaangażowanie w sprawę pokoju i braterstwa na świecie - podkreślił.

Od dawna trwały starania o zorganizowanie ŚDM w Krakowie

Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży trwały od dwóch lat. Kard. Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Pierwotnie wskazywany był rok 2015, w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz zaprosili papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz - w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży miały charakter diecezjalny, w Rzymie, w 1986 r. Po nich nastąpiły spotkania światowe m.in. w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Manili, Paryżu, Toronto, Sydney, Madrycie i Rio De Janeiro.