„Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej" - pisał Norwid. A co to jest przyszłość? Okazuje się, że także nie trzeba jej daleko szukać. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w St. Louis wyobrażaniem sobie przyszłości zajmuje się dokładnie ten sam obszar mózgu, który odpowiada za magazynowanie wspomnień.

Aktywność mózgu ponad 20 ochotników monitorowano przy pomocy bardzo zaawansowanej aparatury do funkcjonalnego obrazowania Rezonansu Magnetycznego. Obraz, który udało się otrzymać był praktycznie identyczny, gdy badani mieli wspominać wydarzenia z przeszłości, jak i wyobrażać sobie pewne możliwe sytuacje w przyszłości. Oznacza to, że fantazjując bazujemy na swoich dotychczasowych doświadczeniach i wyobrażenia przyszłości opieramy na faktach, które nam się wcześniej przydarzyły. Lokujemy je w znajomych miejscach, w obecności osób, które znamy.

Odkrycie może pomóc wyjaśnić m.in., dlaczego osoby cierpiące na zanik pamięci, nie potrafią sobie wyobrazić siebie w przyszłości. Może też pomóc odpowiedzieć na pytanie, jak pamięć pomaga nam uchronić się przed przyszłymi niespodziankami.