Irańskie władze próbują szykanować laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla na różne sposoby. Pod koniec listopada zamrożono jej rachunek bankowy, bo - jak argumentowano - na jej koncie były zdeponowane środki, których używano do wspierania więźniów politycznych i ich rodzin. Skonfiskowano również medal Pokojowej Nagrody Nobla, którą Ebadi przyznano za wysiłki na rzecz demokracji, poszanowania praw człowieka, szczególnie kobiet i dzieci. W grudniu zeszłego roku zamknięto jej Centrum Obrońców Praw Człowieka w Teheranie.
Ebadi wielokrotnie krytykowała irańskie władze za nieprzestrzeganie praw człowieka, stosowanie kary śmierci oraz przetrzymywanie dużej liczby więźniów politycznych.