Ministrowie spraw zagranicznych Iranu, Turcji i Brazylii spotkają się w niedzielę w Stambule, by przedyskutować porozumienie w sprawie wymiany irańskiego uranu - podał przedstawiciel tureckiego MSZ. Zostało ono zawarte przez te państwa w maju.

Zgodnie z tym porozumieniem zawartym w Teheranie, Iran zgodził się na wymianę za granicą pewnej ilości swego uranu na paliwo nuklearne. Propozycja była zbliżona do tej, którą Iranowi złożyła we wrześniu roku 2009 tzw. grupa wiedeńska, czyli USA, Rosja i Francja. Teheran odrzucił wówczas tę ofertę.

Umowa z Brazylią i Turcją nie uchroniła Iranu przed nowymi sankcjami, które Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła na początku czerwca, starając się skłonić Teheran do zgody na współpracę z inspektorami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Mimo to szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu powiedział w lipcu, że wciąż dostrzega szanse wymiany irańskiego uranu.

Irańska agencja Isna podała, że w tej sprawie irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki spotka się w niedzielę w Stambule z szefami dyplomacji: Turcji - Ahmetem Davutoglu i Brazylii - Celso Amorimem. Cytowany przez tę agencję szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi powiedział w sobotę, że Teheran przygotowuje odpowiedź dla "grupy wiedeńskiej" dotyczącą uzgodnień zawartych w Teheranie.

Iran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie pokojowy. Społeczność międzynarodowa obawia się jednak, że Teheran prowadzi prace nad bronią nuklearną. Mimo kolejnych sankcji nie udało się go dotąd nakłonić, by zrezygnował z samodzielnego wzbogacania uranu i powierzył to innemu państwu.