Brytyjskie służby odnalazły 68 nielegalnych imigrantów, zamkniętych w ciężarówkach w międzynarodowym porcie w Essex - informuje BBC. Siedem osób, skarżących się na bóle brzucha i klatki piersiowej przewieziono do szpitala. Imigranci pochodzili m.in. z Europy i Azji. W sprawie aresztowanych zostało czterech polskich kierowców.

Wśród odnalezionych były dwie kobiety w ciąży i 15 dzieci.

Jak poinformował pracownik służb ratowniczych Matthew Broad, imigranci byli różnych narodowości i pochodzili zarówno z Europy, jak i spoza Starego Kontynentu. Wcześniej informowano, że imigrantów odnaleziono w kontenerach. Później sprostowano tę informację. Służby podały, że imigranci byli zamknięci w ciężarówkach.

W sprawie aresztowano czterech polskich kierowców pod zarzutem przemytu ludzi.

Nielegalni pasażerowie są przetrzymywani w porcie przez służby graniczne. Ci, którzy nie poproszą o azyl, zostaną deportowani. Wobec pozostałych zostanie wszczęta odpowiednia procedura imigracyjna.

Jak podkreślił Matthew Broad, do podobnego incydentu doszło w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas w kontenerze w jednym z doków robotnicy odnaleźli 35 afgańskich uchodźców, wołających o pomoc. Jedna osoba wówczas zmarła.


(abs)