​Wydawany w Madrycie dziennik "La Razon" ostrzega przed możliwym atakiem terrorystycznym. Celem ataku miałby być jeden z licznych jarmarków bożonarodzeniowych, jakie odbywają się na terenie Hiszpanii. Gazeta powołuje się na komunikaty kierowane przez jedną z organizacji dżihadystycznych.

Według hiszpańskiej gazety - w ostatnich dniach w zaszyfrowanych komunikatach wysyłanych do radykalnych muzułmanów trafił film zachęcający islamistów do podjęcia ataku w związku ze świętami Bożego Narodzenia.

Trwający pół minuty film został przygotowany przez powiązaną z ISIS organizację Al Andaluzia Muntasir. Powołując się na źródła w hiszpańskich służbach dziennik twierdzi, że materiał jest wezwaniem do przeprowadzenia ataku na jeden z licznych w tym kraju jarmarków bożonarodzeniowych.

Zachęta do realizowania dżihadu

Przy stanowiącym element filmu wizerunku Trzech Króli dżihadyści napisali, że “od czasów proroków wrogowie Allaha próbowali zgasić jego światło, ale nie zdołali". Dżihadyści umieścili też zachętę do robienia “dobrych uczynków".

“Zachęcamy was abyście w najlepszy możliwy sposób realizowali dżihad, ucząc prawdy i atakując tyranów (...) tak, aby zginęli" - napisali autorzy filmu przy zdjęciach grupy uzbrojonych bojowników islamskich.

Według hiszpańskich służb komunikat zawarty w filmie dotyczy możliwego zamachu na terenie Hiszpanii. Wskazówką dla terrorystów jest umieszczony w materiale wizerunek hiszpańskiego samochodu policyjnego. Film kończy się pytaniem “I na co jeszcze czekasz?".

Opublikowany przez "La Razon" film to kolejny w ostatnich miesiącach materiał zachęcający dżihadystów do podejmowania ataków terrorystycznych na terenie Hiszpanii. Podobny dokument pojawił się w internecie w kwietniu br., krótko przed ujęciem dwóch Marokańczyków, którzy planowali zamach bombowy na jedną z procesji podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia w Sewilli.

4 grudnia br. służby Hiszpanii i Maroka rozbiły działającą na terenie obu krajów komórkę ISIS. We wspólnej akcji ujęto czterech członków powiązanej z Państwem Islamskim grupy, w tym jej przywódcę.