Hiszpański dziennik "Publico" zaprezentował mapę europejskich krajów, które w przeszłości najechały ziemie polskie. Gazeta, zaznaczając na niej 13 państw, stwierdziła, że Polacy znaleźli sobie złe miejsce do życia.

Na mapie obecny obszar Polski zaznaczono kolorem czarnym, a państwa, których wojska w przeszłości wkraczały na ziemie polskie - na czerwono.

Krótki tekst, zatytułowany "Mapa krajów, które chociaż raz najechały Polskę", rozpoczyna się stwierdzeniem Woody'ego Allena, że "za każdym razem, kiedy słucha Wagnera, ma ochotę zaatakować Polskę".

Materiał, zamieszczony w dziale ciekawostek, zawiera wyjaśnienie trudnej sytuacji geopolitycznej narodu, któremu przyszło żyć między mocarstwami.

Kraje, które (jeszcze) nie zaatakowały Polski, zaznaczyliśmy na szaro - wyjaśnił lewicowy dziennik, wskazując, że wśród państw, z których nie najechano jeszcze Polski, jest Wielka Brytania, w przeszłości częsty okupant wielu terytoriów. Synowie Wielkiej Brytanii w przeszłości najechali 90 proc. spośród wszystkich państw świata - odnotowała gazeta.

"Publico" wskazało, że mapa, bazująca na internetowej publikacji "Brilliant Maps" z 2017 r., zalicza Włochy do krajów, które w przeszłości najechały Polskę. Gazeta wyjaśniła, że przypisanie Italii okupowania Polski nie jest precyzyjne, gdyż wojska Imperium Rzymskiego wkroczyły wtedy, gdy nie istniało jeszcze państwo polskie.

Z zamieszczonej w "Publico" mapy wynika, że wojska, które w przeszłości wkroczyły na tereny Polski, pochodziły z Niemiec, Rosji, Francji, Austrii, Szwecji, Litwy, Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy, Mołdawii, Włoch oraz Turcji.

(m)