RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Francja wypowiada wojnę "kolejowym" złodziejom

Autor: Publikacja: Wtorek, 15 lutego (10:01) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Francuskie koleje zapowiedziały ostrą walkę ze złodziejami przewodów elektrycznych. Proceder doprowadził do ogromnych opóźnień pociągów, o prawie sześć tysięcy godzin w ciągu roku.

Masowo kradzione są również instalowane wzdłuż torów światłowody, dzięki którym koleje chcą zapewnić pasażerom szybkie połączenia internetowe. Do walki ze świetnie zorganizowanymi bandami, specjalizującymi się w kradzieży kabli, wysłane zostaną specjalne jednostki żandarmerii z helikopterami. Maszyny będą wyposażone w nowoczesne kamery, które umożliwiają rozpoznawanie twarzy i odczytywanie numerów rejestracyjnych pojazdów z odległości ponad kilometra.

Kradzież kabli elektrycznych stała się we Francji istną plagą, bo w ciągu ostatnich dwóch lat cena hurtowa miedzi wzrosła dwukrotnie. Niedawno przekroczyła 7 tys. euro za tonę.

Źródło: RMF FM FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: