Kandydat prawicy w wyborach prezydenta Francji Francois Fillon opowiedział się w poniedziałek podczas wizyty w Berlinie za zbliżeniem z Rosją. Zapowiedział, że Francja nie będzie przyjmowała uchodźców i że nie dopuści do dalszego rozszerzania UE.

Kandydat prawicy w wyborach prezydenta Francji Francois Fillon opowiedział się w poniedziałek podczas wizyty w Berlinie za zbliżeniem z Rosją. Zapowiedział, że Francja nie będzie przyjmowała uchodźców i że nie dopuści do dalszego rozszerzania UE.
Francois Fillon /Felipe Trueba /PAP/EPA

Pragnę otwartych, nacechowanych zaufaniem relacji z Rosją - powiedział Fillon w wykładzie wygłoszonym w siedzibie Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie.

Jak zaznaczył, Rosja ma z punktu widzenia jego kraju priorytetowe znaczenie w walce z terroryzmem. Jeżeli będziemy izolowali Rosję, to kraj ten będzie coraz mocniej dryfował w kierunku Azji - ostrzegł francuski polityk.

Zdaniem Fillona "nie można w nieskończoność kontynuować sankcji". Kandydat francuskiego obozu prawicowego zapowiedział, że będzie chciał powrócić "na drogę dialogu i stabilnych stosunków" z Rosją.

Wolę poprawy relacji z Moskwą Fillon zapowiedział wcześniej w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zasugerował w nim, że Unia powinna "ułożyć na nowo" swoje relacje z Rosją. Zasugerował zniesienie sankcji i partnerstwo ekonomiczne z Moskwą.

Popełniliśmy w przeszłości błąd, stawiając Rosję pod ścianą. Rosja jest wielkim krajem, którego nie można traktować w sposób lekkomyślny; to kraj pozbawiony demokratycznych tradycji, dysponujący bronią atomową - tłumaczył francuski polityk w wywiadzie dla "FAZ".

Odnosząc się do kryzysu migracyjnego, Fillon oświadczył: "Nie możemy przyjąć żadnych nowych migrantów". W tej kwestii myślimy inaczej niż nasi niemieccy przyjaciele - przyznał. Jak podkreślił, Francja ma 6 mln bezrobotnych i 9 mln obywateli żyjących poniżej minimum socjalnego. Kandydat na prezydenta opowiedział się za uszczelnieniem granicy zewnętrznej UE. Należy strzec granic, nawet jeśli wiązałoby się to z kolejkami na przejściach - powiedział. Obcokrajowcy ubiegający się o azyl powinni składać wnioski w swoich krajach - dodał Fillon.

Francuski polityk zaapelował o zdefiniowanie granic Europy. Musimy skończyć z rozszerzaniem Unii - powiedział, wykluczając możliwość przyjęcia Turcji do Wspólnoty. Miejsce Turcji jest poza UE - zaznaczył.

Zdaniem Fillona warunkiem sukcesu UE jest współpraca Francji i Niemiec. Jak zaznaczył, firmy europejskie coraz częściej stają się ofiarą amerykańskich - jego zdaniem nieuzasadnionych - sankcji. Handel staje się polem bitwy - powiedział Fillon. Czy będziemy biernie czekać? Nie, musimy odpowiedzieć - mówił konserwatywny polityk.

Wczesnym popołudniem Fillon spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. W Fundacji Konrada Adenauera uczestniczył w dyskusji o przyszłości Europy.

(az)