Sojuz MS-14 z rosyjskim humanoidalnym robotem wielkości człowieka na pokładzie wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.​ Przez 10 dni FEDOR będzie pomagać astronautom, m.in. będzie podłączał kable elektryczne przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Skybot F-850 został stworzony, by w kosmosie zastąpić ludzi we wszelkich zdaniach od akcji ratowniczych po prowadzenie pojazdów. Robot jest wyposażony w sztuczną inteligencję. Jego pierwszym zadaniem będzie monitorowanie warunków lotu i przekazywanie raportów obsłudze naziemnej oraz podłączanie kabli. Dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej Aleksander Błoszenko twierdzi, że w przyszłości tego rodzaju roboty będą wykonywać nawet tak skomplikowane zadania, takie jak spacery kosmiczne.

Sojuz MS-14 dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną 24 sierpnia. Robot będzie leciał w fotelu, który dotychczas był używany przez kosmonautów.

Fiodor ma na ISS spędzić 17 dni; 6 września Sojuz MS-14 zostanie automatycznie odłączony od stacji i rozpocznie powrót z orbity.

Zobacz, co potrafi FEDOR

Fiodor - a dokładniej, Skybot-F850 bądź FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) - to robot zaprojektowany do zadań ratowniczych. Mierzy 180 cm i waży 160 kilogramów. Rosjanie stworzyli konta na portalach społecznościowych, gdzie pokazują, jak "Fedor" uczy się nowych umiejętności.

"Fedor" to niejedyny robot wysłany w kosmos. W 2011 roku NASA wysłała Robonaut 2, robota humanoidalnego opracowanego przez General Motors. Wrócił na Ziemię w 2018 roku.

RUPTLY/x-news