Popularne serwisy społecznościowe Facebook i Instagram, zanotowały pierwszy w historii spadek wysokości przychodu i zysku. Ich przychód w drugim kwartale 2022 roku zmniejszył się, w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku, o 1 procent, a zysk - o 36 proc.

Jak poinformowała agencja AP, przyczyną spadku przychodu i zysku należącej do amerykańskiego miliardera Marka Zuckerberga firmy Meta, spółki-matki Facebooka i Instagrama, było zmniejszenie wydatków na reklamę w wyniku spowolnienia gospodarczego.

Podobne pogorszenie sytuacji finansowej odnotowały również m.in. Google i Twitter, co wskazuje na szersze tendencje na rynku reklamy cyfrowej, dotyczące wielu podmiotów.

Zmniejszenie przychodów Mety jest też jednak związane z nasilającą się konkurencją ze strony chińskiej platformy TikTok - czytamy w komunikacie AP.

W okresie od kwietnia do czerwca Meta wypracowała zysk w wysokości 6,69 mld dolarów. Oznacza to spadek o 36 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, gdy wielkość zysków firmy osiągnęła 10,39 mld dolarów. Przychody wyniosły 28,82 mld dolarów, czyli o 1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Założona w 2004 roku przez Zuckerberga Meta jest zaliczana do największych na świecie przedsiębiorstw informatycznych - obok m.in. Google, Microsoftu, Amazona i Apple.

Na początku lutego Meta poinformowała, że w ostatnim kwartale 2021 roku odnotowano pierwszy w historii spadek średniej dobowej liczby użytkowników Facebooka.