Ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej spotkają się w niedzielę w Arabii Saudyjskiej. Będą dyskutować tam o sytuacji w Syrii i wybiorą następcę Kofiego Annana, który do niedawna był międzynarodowym wysłannikiem w ogarniętym wojną domową kraju.

Ahmad ben Helli sprecyzował, że spotkanie odbędzie się w Dżuddzie, na zachodzie Arabii Saudyjskiej. Według oenzetowskich dyplomatów nowym specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligii Arabskiej ds. Syrii najprawdopodobniej zostanie 78-letni Algierczyk Lakhdar Brahimi. Oprócz Brahimiego pojawiają się nazwiska byłego szefa NATO Javiera Solany oraz byłego ministra spraw zagranicznych Hiszpanii Miguela Angela Moratinosa.

Annan na początku sierpnia zrezygnował z funkcji wysłannika ds. Syrii tłumacząc, iż nie jest w stanie wypełniać swej roli.

Plan, którego nie udało się zrealizować

Annan został wyznaczony na międzynarodowego wysłannika 23 lutego. Opracowany przez niego sześciopunktowy plan pokojowy, przewidujący wstrzymanie walk między siłami rządowymi a opozycją, nigdy nie wszedł w życie.

73-letni dyplomata, były sekretarz generalny ONZ, trzy razy udawał się z wizytą do Syrii - w marcu, maju i lipcu - żeby m.in. spotkać się z prezydentem Syrii Baszarem Asadem.

Dyplomaci z krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ mówili nieoficjalnie, że Stany Zjednoczone i kraje Zatoki Perskiej niecierpliwiły się w ostatnich miesiącach przywiązaniem Annana do idei dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w sytuacji, gdy wszystkie możliwości dialogu z reżimem w Damaszku zostały wyczerpane.

Według syryjskiej opozycji, w trwającej od marca 2011 roku rewolcie zginęło ponad 19 tys. ludzi.