Dotychczasowy polski ambasador przy UE Jan Tombiński został mianowany na nowego ambasadora UE w Kijowie. Pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. Afryki Północnej Adam Kułach - na ambasadora UE w Rijadzie. Poinformowała o tym szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Ashton ogłosiła decyzje o obsadzeniu stanowisk szefów 15 przedstawicielstw UE na świecie. Mianowania są związane z przewidzianą na ten rok rotacją stanowisk w delegacjach UE. Siedmiu mianowanych kandydatów pochodzi ze służb dyplomatycznych krajów członkowskich, ośmiu z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, a dwóch z Komisji Europejskiej- poinformowały służby prasowe Ashton. Ona sama oświadczyła, że jest pod wrażeniem jakości nowych ambasadorów.

Wśród 15 nowych ambasadorów znalazło się dwóch Polaków. Tombiński był uważany za faworyta krótkiej listy pięciu kandydatów na stanowisko szefa delegacji UE w Kijowie. To dyplomata z ogromnym doświadczeniem, cieszący się świetną reputacją, zwłaszcza po polskiej prezydencji w UE, za którą odpowiadał. Zanim na początku 2007 roku objął stanowisko ambasadora RP przy UE, był ambasadorem we Francji, Słowenii, Bośni i Hercegowinie.

"Nie marzyłem o takim stanowisku"

Tombiński mówił, że przed 22 laty na zaproszenie ówczesnego szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego przystąpił wraz z kilkuset innymi osobami do egzaminów do służby dyplomatycznej i nigdy w najśmielszych marzeniach nie mógł marzyć o takim stanowisku.

Jest to z jednej strony suma tego doświadczenia, które zebrałem przez 22 lata w MSZ, ale także jest to wyraz tego, że Polacy w strukturach UE, w tym jak Unia kształtuje swoją politykę, zaczynają być doceniani, jako istotni współaktorzy - oświadczył.

Tombiński, który uda się na placówkę we wrześniu, zastąpi w Kijowie Portugalczyka Jose Manuela Pinto Teixeirę, który obejmie teraz placówkę na Wyspach Zielonego Przylądka.

Adam Kułach ambasadorem w Arabii Saudyjskiej

Kolejnym polskim ambasadorem UE został Adam Kułach, który obejmie placówkę w Arabii Saudyjskiej. Kułach jako dyrektor departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w MSZ oraz pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. Afryki Północnej współtworzył politykę Polski wobec przechodzących przemiany demokratycznie krajów tzw. arabskiej wiosny. W latach 2004-2010 był polskim ambasadorem w Arabii Saudyjskiej.

Nowych ambasadorów UE obsadzono także w: Algierii, Tunezji, Boliwii, Chile, Chinach, Timorze Wschodnim, Kenii, Malezji, Czarnogórze, Uzbekistanie, Jemenie i na Barbadosie. Ashton wyraziła ubolewanie, że wśród mianowanych ambasadorów znalazły się tylko dwie kobiety (Tunezja i Timor), ponieważ mało ich aplikowało.